Mesken GES

Ev Tipi Güneş Enerji Sistemleri

Ev tipi güneş enerji sistemleri, evlerde kullanılan elektrik ihtiyacını güneş enerjisiyle karşılamak amacıyla kullanılan sistemlerdir. Bu sistemlerin ana ekipmanları güneş panelleri, inverter ve ihtiyaca göre akülerden oluşur. Güneş panelleri, güneşten gelen ışığı elektrik enerjisine dönüştüren fotovoltaik hücreleri içerir. Paneller genellikle çatılara veya bahçelere monte edilir.

Genel olarak Ev Tipi Güneş Enerji Sistemleri On-Grid, Off-Grid ve Grid-on-Tie olarak üçe ayrılır.

On Grid GES'lerde güneş panelleri tarafından üretilen doğru akım, inverterler aracılığıyla evde kullanılan alternatif akıma dönüştürülür. Inverterler, güneş panellerinin ürettiği enerjiyi ev elektrik şebekesine uyumlu hale getirerek elektrik cihazlarının kullanımına olanak sağlar. Bu sayede evde üretilen güneş enerjisi, evdeki elektrik ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir. Fazla üretilen enerji ise, şebekeye satılır. Ay sonunda mahsuplaşma yöntemiyle üretilen ve tüketilen enerji ayrı ayrı sayılıp hesaplama yapılır. Üretilen, tüketilenden fazlaysa para kazanılır; tersi durumda fark kadar para ödenir.

Off-Grid GES'lerde ise sistem batarya/akü ekipmanlarıyla desteklenir. Aküler, güneş enerjisini depolayarak gece veya bulutlu havalarda kullanılabilmesini sağlar. Böylece evde üretilen fazla enerji depolanır ve gerektiğinde kullanılmak üzere saklanır. Aküler, ev sahiplerine enerji bağımsızlığı ve güç kesintilerine karşı yedek enerji kaynağı sağlar. Off-Grid'de şebekeye satış yoktur.

Grid-on-Tie sistemlerde ise ek olarak smartmeter cihazı tüketim noktasına takılır. Smartmeter anlık tüketim bilgisini alıp, analiz eder ve invertere ne kadar elektrik üretmesi gerektiğini söyler. Böylece inverter sadece tüketim kadar elektrik üretir. Şebeke irtibatı olmasına rağmen fazla enerji şebekeye basılmaz. Bu sistemlerde güneş enerjisi yeterli oldukça şebekeden elektrik çekilmeyeceği için bedava ve temiz bir elektrik enerjisi kullanımı olur.

Ev tipi güneş enerji sistemleri, çevre dostu ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olarak öne çıkar. Güneş enerjisi temiz bir enerji kaynağıdır ve fosil yakıtların kullanımını azaltarak çevresel etkileri en aza indirir. Ayrıca, ev sahiplerine enerji maliyetlerinde tasarruf sağlar ve uzun vadede yatırım olarak geri dönüşüm elde etme potansiyeli sunar.

Ev tipi güneş enerji sistemleri, enerji tüketimini azaltmak, çevreyi korumak ve enerji maliyetlerini düşürmek isteyen ev sahipleri için popüler bir seçenek haline gelmiştir. Bu sistemler, güneşin sınırsız kaynaklarından yararlanarak temiz ve sürdürülebilir bir enerji geleceği için önemli bir adımdır.

Güneş Enerji Sistemleri için sizi arayalım!