Yenilenebilir Enerji ve Elektrikli Araç Haftalık Gelişmeler 2 - Kasım İlk Haftasıı

Yenilenebilir Enerji (Solar, Rüzgar, Hidroelektrik) ve Elektrikli Araç Dünyasındaki Haftalık Önemli Gelişmeler

10/30/20231 min read

Yenilenebilir Enerji Sektöründe ve Elektrikli Araçlar Dünyasında (GES, RES, Hidroelektrik, Jeoterman, Lityum EV, Hidrojen Araç) haftanın önemli gelişmeleri şunlardır:

Yenilebilir Enerji'de haftanın önemli gelişmeleri (2) :

— Solaredge CEO’su Zvi Lando Avrupa’da talep düşüşü konusunda uyarılarda bulundu. Zvi Lando yaptığı açıklamada, "2023'ün üçüncü çeyreğinin ikinci bölümünde, Avrupa'daki distribütörlerimizden önemli ölçüde beklenmedik iptaller ve mevcut birikimin itilmesi yaşadık" dedi. Bunun üzerine Avrupa’daki yenilebilir enerji şirketlerinin hisseleri hızlı bir şekilde değer kaybetti.

— Birleşik Arap Emirlikleri firması olan MASDAR Azerbaycan’da toplamda 1GW’lık yenilenebilir enerji yatırımı sözleşmesi imzaladı. İlk etapta 230 MW’lık GES kurulumu gerçekleşecek ardından RES etabı gelecek. Bu projenin toplamda 10GW’a ulaşması bekleniyor.

— Çin çıkışlı Solar Panellerin Wp başı maliyeti 0,13 $ seviyesine indi. Bir Çin Üretici firmasının TopCON 585W Bifacial panellerinin fiyatı 0.128 $/Wp.

Globalde Hidrojen yakıtlı araç satışları düşmeye devam ediyor. Amerika ve Çin’de artış olmasına karşın, Güney Kore pazarı çöktü.

— 1 Ocak 2025 sonrasında; Sınırda Karbon Vergisi’nin 3 sektörde 12 milyar dolar ek maliyet getirmesi bekleniyor.

#enerji #solarenerji #ges #res #yenilenebilirenerji #energy #solar #wind

Görsel: Bir Solar Enerji Santralinde çıkan yangın